fb rss

Warsztaty badawcze: Wywiady pogłębione

line

Pracownia Badań Jakościowych IN VIVO we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na warsztaty

 

Wywiady pogłębione jako narzędzie socjologii jakościowej stosowane w badaniach naukowych”

 

 Warsztaty będą składały się z dwóch 4-godzinnych spotkań i odbędą się 19. października 2012 (piątek) w godzinach od 10.00 do 14:00 oraz 23. listopada 2012 (piątek) również w godzinach od 10:00 do 14.00 w Instytucie Socjologii przy ul. Koszarowej 3 we Wrocławiu.

 

Tematyka warsztatów:

W trakcie pierwszej części zajęć (19. października 2012) poruszone zostaną takie zagadnienia jak  wybór problemu badawczego i pytań badawczych,  dobór próby badawczej, skonstruowania scenariusza wywiadu pogłębionego, rekrutacja oraz przeprowadzenie wywiadu pogłębionego.

Po zakończeniu pierwszej części warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość dodatkowego, mailowego skonsultowania problemu i pytań badawczych oraz scenariusza wywiadu. Następnie przeprowadzą jeden wywiad pogłębiony i go przepiszą. Tekst wywiadu będzie materiałem badawczym, wykorzystywanym w trakcie drugiej części warsztatów.

W trakcie drugiej części zajęć (23. listopada 2012) poruszone zostaną zagadnienia dotyczące tego, co robić z opowieściami z terenu badawczego oraz tego, jak analizować i interpretować materiał badawczy (jak szukać kategorii badawczych i w jaki sposób się nimi posługiwać; jak pisać raporty badawcze).

 

Korzyści z udziału w warsztatach:

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów poznają metodologiczne, komunikacyjne, przestrzenne, techniczne i interpretacyjne aspekty stosowania wywiadów pogłębionych w badaniach naukowych. Udział w warsztatach zakończy się otrzymaniem zaświadczenia.

 

Dla kogo przeznaczone są warsztaty?

Warsztaty skierowane są do pracowników naukowych, doktorantów i studentów takich kierunków jak socjologia, antropologia kulturowa, psychologia i pedagogika. Uczestnicy/uczestniczki warsztatów powinni posiadać podstawową wiedzę z zakresu metodologii i metod prowadzenia badań w naukach społecznych.

 

Koszt udziału w warsztatach:

 

  • 200 zł (pracownicy naukowi)
  • 120 zł (doktoranci i studenci)

 

Forma prowadzenia warsztatów:

mini-wykłady; dyskusje; praca indywidualna

 

Liczebność grupy:

8 osób

 

Prowadzenie:

dr Anna Wiatr, socjolożka i badaczka jakościowa, założycielka Pracowni Badań Jakościowych IN VIVO, autorka książki „Historie intymne. Odnajdując i tracąc siebie” (Nomos 2010)

 

Uwagi:

O zakwalifikowaniu się do udziału w warsztatach zadecyduje spełnienie kryterium znajomości metodologii i metod nauk społecznych oraz kolejność zgłoszeń.

 

Kontakt & zapisy:

dr Anna Wiatr

t: 695 638 128 | e: anna.wiatr@badaniajakosciowe.com

 Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>