fb rss

Czytelnia

line

Wywiad narracyjny. Bardzo krótkie wprowadzenie

Dodane przez dnia sie 22, 2013 w Badania & narracje | Komentowanie nie jest możliwe

Już dość dawno temu pisałam o narracyjnych badaniach marketingowych w artykule, który ukazał się na stronach portalu Marketing przy Kawie (przy czym zaznaczam – tytuł tego tekstu pochodzi od redakcji portalu ;)). Jedną z metod, o której piszę w kontekście prowadzenia takich badań, jest wywiad narracyjny. Ponieważ wywiad ten jest rzadko stosowany nie tylko w badaniach marketingowych, ale i społecznych, postanowiłam tutaj poświęcić mu trochę uwagi.

 

(więcej…)

Poza aktywną starość

Dodane przez dnia cze 27, 2013 w Starość też radość | Komentowanie nie jest możliwe

 

Na konferencję "Poza starość. Rozwój-Zmiana-Wsparcie", zorganizowaną przez Dolnośląską Szkołę Wyższą, wybrałam się dla jednej prezentacji, zatytułowanej "Starzenie się w Polsce z perspektywy etnograficznej". Żeby ją wygłosić, amerykańska antropolożka przyleciała zza oceanu; byłam bardzo ciekawa tego, co ma do powiedzenia.

Poznałyśmy się we Wrocławiu, gdzie Jessica Robbins prowadziła etnograficzne badania, kilka razy spotkałyśmy się też w Poznaniu, gdy tam mieszkałam (bo i tam Jessica rozmawiała ze starszymi ludźmi).

Badawczo połączył nas nie tylko temat starości, ale i podejrzliwość, z jaką podchodziłyśmy do obsesji na punkcie "aktywnej starości", którą obserwowałyśmy nie tylko na gruncie działania instytucji lokalnych i organizacji pozarządowych, ale i na gruncie krajowych i unijnych polityk i programów, w które te działania musiały się wpisać.

 

 

 

(więcej…)

Seniorzy, badacze i uczestnictwo w kulturze

Dodane przez dnia kwi 29, 2013 w Starość też radość | 0 komentarzy

 

Starsi ludzie i uczestnictwo w kulturze; jakie są Wasze pierwsze skojarzenia, gdy o tym myślicie?

Moje są np. takie:

 

źródło: advancedstyle.blogspot.com

 

Uczestnictwo w kulturze oznacza tu mi.n. pozowanie do sesji zdjęciowej; bycie gwiazdą popularnego bloga o "zaawansowanym stylu"; zabranie głosu w dyskusji na temat starości i stylu życia starych kobiet. Noszenie czarnej koszuli w paski, malowanie ust szminką, niefarbowanie siwych włosów i posiadanie psa to także uczestnictwo w kulturze.

Zajmujące, prawda? Mogłoby się więc wydawać, że w równie zajmujący sposób można by to badać.

 

(więcej…)

„Pomiędzy życiem a śmiercią”. Fragment książki

Dodane przez dnia kwi 9, 2013 w Fragmenty | Komentowanie nie jest możliwe

 

Czas słuchania

(…)

Jeśli miałabym wybrać to, co okazało się najważniejsze w trakcie prowadzenia badań na temat związków tożsamości i umierania, uznałabym, że była to umiejętność słuchania. Słuchanie to było niejednokrotnie doświadczeniem pod wieloma względami trudnym i „nieprzyjemnym”. Często po takim czasie zanurzenia w opowieść, ale i w rzeczywistość umierania, choroby oraz starości, i w związane z tym obrazy, zapachy, gesty, byłam wykończona i „wyrzucona z codzienności”. Nie potrafiłabym przy tym oddzielić mojej pracy jako socjolożki ode mnie jako osoby; wychodziłam przecież z domu opieki, z kliniki bądź z hospicjum z materiałem badawczym w formie autobiograficznych, nagranych na dyktafon, narracji oraz z socjologicznymi spostrzeżeniami, spisanymi lub zapamiętanymi, ale i z materiałem egzystencjalnym, który musiałam biograficznie przepracować.

(więcej…)

Dziadkowie i wnuki. Nie do końca wspólna historia

Dodane przez dnia lut 6, 2013 w Starość też radość | Komentowanie nie jest możliwe

 

Kampanie (czy reklamy) społeczne powoli stają się równie wszechobecne (i natrętne?) jak reklamy coraz skuteczniejszych proszków do prania, w których zaczynają występować mężczyźni, i coraz łatwiejszych w prowadzeniu samochodów, w których za kierownicą zaczynają pojawiać się kobiety.. (Nie ukrywam, że przełamywanie schematów genderowych mnie cieszy :) ).

Jakiś czas temu natknęłam się na kampanię, której celem jest przełamanie utartego przekonania, odnoszącego się do istnienia osobnych, właściwie nie mających ze sobą nic wspólnego światów, w kórych żyją babcie, dziadkowie i ich wnuki.

Fundacja "Dzieci Niczyje" oraz jej partnerzy zaproponowała odmienną wizję międzypokoleniowych relacji, promując ją przewodnim hasłem "Dziadkowie i wnuki. Wspólna historia". Zgodnie z nią zniszczona kurtka przestaje być tylko zniszczoną kurtką, gdy obrośnie w historię opowiedzianą przez dziadka…

 

 

(więcej…)

Włosy (2). Trend gładkiego ciała

Dodane przez dnia sty 3, 2013 w Ciało | 1 komentarz

 

Mniej więcej 2 miesiące temu miałam zabieg, po którym nie mogłam golić nóg, a właściwie – jednej nogi. Ponieważ moja noga nie nadawała się do odprawiania depilacyjnego rytuału, postanowiłam dać sobie spokój z obiema (choć na początku goliłam tę jedną, która mi została, i kawałek drugiej, co wprowadziło mnie w stan rozbawienia, więc zmieniłam strategię).

Tu nawet nie chodzi o higienę, myślałam, obserwując rosnące włosy, nie chodzi także o pielęgnację. Niegolona skóra nóg nie jest „niehigieniczna” ani „niewypielęgnowana”. Zgodnie z moimi spostrzeżeniami niegolenie sprawia, że skóra na nogach, na których rosną włosy, nie staje się tak szybko wysuszona jak skóra, na której włosów nie ma. Niegolenia ma też inne zalety, choćby oszczędność czasu i pieniędzy.

Dlaczego zatem nie możemy patrzeć na swoje włosy na innych niż głowa częściach ciała? (Piszę „nie możemy” myśląc kobietach, ale przecież trend gładkiego ciała coraz częściej dotyka – symbolicznie i dosłownie – także mężczyzn).

 

 

(więcej…)

Włosy (1). To, co na głowie

Dodane przez dnia gru 11, 2012 w Ciało | 0 komentarzy

 

Na początku grudnia miałam przyjemność prowadzić spotkanie z Jagą Hupało, zatytułowane „Włosy i sztuka (fryzjerska)”. Spotkanie odbyło się w Mieszkaniu Gepperta we Wrocławiu ramach cyklu Dysk Gepperta, organizowanego przez Fundację Art Transparent. Wybór zaproszonego do udziału w rozmowie gościa nie był przypadkowy – od jakiegoś czasu, z oddali, przyglądałam się temu, co z włosami robi Jaga Hupało. Podczas spotkania miałam okazję zaspokoić swoją ciekawość, związaną z tym, w jaki sposób znana stylistka fryzur doradza swoim klientom i klientkom, ale i z tym, jak przygotowuje fryzury modelek podczas pokazów mody i jak projektuje peruki do oper i musicali.

 

             fot.: Bartek Lis

(więcej…)

Wywiady pogłębione. Poradnik

Dodane przez dnia lis 13, 2012 w Warsztaty | Komentowanie nie jest możliwe

 

Wywiady pogłębione to jedna z ciekawszych metod badawczych. Cieszyłam się zatem na warsztaty badawcze, dotyczące tego, jak takie wywiady przeprowadzać i jak je analizować. Za mną  pierwsza część warsztatów, w trakcie której rozmawiałam z ich uczestnikami i uczestniczkami o tym, na jakie pytania warto odpowiedzieć przed zabraniem się do przygotowywania scenariusza wywiadu, i jak później ten scenariusz konstruować.

Obecnie na moją skrzynkę pocztową przychodzą dyspozycje do wywiadów – uczestnicy i uczestniczki zajęć mają możliwość e-mailowego ich skonsultowania. Niektóre z tych wywiadów chętnie sama bym przeprowadziła :).

Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak sensownie przeprowadzać wywiady pogłębione.

 

(więcej…)

Cecilia Gimenez i przemoc symboliczna

Dodane przez dnia wrz 12, 2012 w Kultura | Komentowanie nie jest możliwe

 

Najprawdopodobniej znacie historię Cecilii Gimenez, która odnowiła fresk „Ecce Homo” autorstwa Eliasa Garcii Martineza. Cecilia Gimenez to 80-letnia mieszkanka hiszpańskiego miasta Borja. Dokonana przez nią renowacja stała się wydarzeniem przez wielkie „W”. Rozpisywały się na ten temat gazety i portale, eksperci rozmawiali o tym w jasnych salach studiów telewizyjnych, na Facebooku powstały dedykowane renowacji profile. Budynek kościoła, w którym znajduje się fresk, zatętnił turystycznym życiem. W mieście Borja pojawiły się kubki i koszulki, na których widnieje dzieło w odnowionej wersji.

Wszystko za sprawą tego oto rezultatu jej pracy:

 

 

Niestety, w związku z tą sytuacją nie przeczytałam ani nie wysłuchałam żadnego  komentarza na temat sztuki w kontekście przemocy symbolicznej. Postanowiłam wypełnić tę lukę.

 

(więcej…)

Ludzie i (nie do końca) ich działki

Dodane przez dnia sie 1, 2012 w Starość też radość | Komentowanie nie jest możliwe

 

Gdyby  nie to, że znam dwie autorki tekstów opublikowanych w tej książce, pewnie szybko bym do niej nie dotarła. A szkoda, bo „dzieło-działka” to pozycja, która może zainteresować nie tylko badacza/badaczkę jakościową, ale i polityków oraz urzędników, zastanawiających się nad tym, co dalej z ogródkami działkowymi i z ludźmi, którzy się nimi zajmują.

 

 

(więcej…)